Czym jest dobra postawa?
Dobrą postawę mamy wtedy, gdy szkielet, stawy i mięśnie są w równowadze. Masa ciała powinna być równomiernie rozłożona tak, aby żadna część nie była narażona na dodatkowe naprężenia, podobnie jak dobrze zbudowany budynek. I podobnie, jak w przypadku źle skonstruowanego budynku, zła postawa będzie powodować, że ciało będzie mniej odporne na stres, z którym mamy do czynienia każdego dnia, miesiąca i roku przez całe życie.
Na naszą postawę wpływa kilka czynników, na przykład elastyczność, wielkość i kształt szkieletu i mięśni, nawyki związane ze stylem życia, stan psychiczny itp., które różnią się w zależności od osoby. Postawa każdej osoby jest wyjątkowa i rodzimy się z różnicami anatomicznymi, co oznacza, że nasza postawa jest częściowo dziedziczna. Istnieje jednak wiele czynników zewnętrznych wpływających na to, w jaki sposób utrzymujemy nasze ciało w pionie, oraz tych, nad którymi możemy pracować, aby poprawić naszą postawę.
Jakie są zalety dobrej postawy?
Zmniejszenie bólu i napięcia w plecach, barkach i szyi
Siedzenie lub stanie w pochylonej pozycji przez dłuższy czas powoduje napięcie dolnej części pleców. Dokładniej mówiąc, powoduje wywieranie nacisku na tylne struktury kręgosłupa, w tym krążki międzykręgowe, więzadła i mięśnie. Podobnie postawa z głową wysuniętą do przodu przyczynia się do nacisku na górną część pleców, barków i szyi. Przy odpowiednim ustawieniu stawy i więzadła są mniej napięte i mniejszym stopniu narażone na przeciążenia.
Zwiększony poziom energii
Gdy kości i stawy znajdują w prawidłowym ustawieniu, mięśnie mogą być używane zgodnie z przeznaczeniem, więc odczuwa się mniejsze zmęczenie i więcej energii. Innymi słowy, mięśnie nie muszą tak ciężko pracować, aby zrobić to, co powinny. Więc wyprostuj się i zdobądź energię, na którą zasługujesz!
Zwiększona pewność siebie
Dobra postawa może nie tylko zwiększyć poziom energii i zmniejszyć ból, ale również podnieść samoocenę. Jak opisuje to psycholog społeczny, Amy Cuddy, w swoim popularnym programie TED, różne gesty i pozycje ciała mają wpływ na to, jak się czujemy. Stojąc w pozycji pionowej i mając dobrą postawę ciała, możesz zwiększyć poczucie pewności siebie, a także dodać sobie wzrostu i autorytetu. Natomiast pochylona, zgarbiona postawa jest kojarzona z ludźmi, którzy są nieszczęśliwi lub introwertyczni. Zatem nasza postawa ma znaczenie, jeśli chodzi o to, jak się czujemy i jak postrzegają nas inni.
Mniejszy poziom stresu
Zgarbiona postawa wysyła sygnały do mózgu, aby uwolnić kortyzol, hormon silnie związany z lękiem i stresem. W epoce kamienia stres ten był przydatny, ponieważ kucaliśmy, aby ukryć się przed niebezpiecznymi zwierzętami i innymi zagrożeniami, ale od tego czasu wiele się zmieniło w naszym sposobie życia. Problem polega na tym, że nasze mózgi nadal działają tak samo, jak w epoce kamienia, a kiedy pochylamy się dziś nad smartfonami lub ekranami komputerów, uwalniany jest kortyzol i rośnie poziom stresu. A zatem, prostując się, możemy zmniejszyć poziom stresu i niepokoju w naszych ciałach.
Większa pojemność płuc
Dobra postawa daje płucom więcej miejsca na rozprężenie i organizm może transportować więcej tlenu przy każdym oddechu. Jeśli zamiast tego garbisz się, ściskasz płuca. Innymi słowy, dobra postawa poprawia oddychanie i między innymi dlatego podczas jogi, pilatesu i ćwiczeń medytacyjnych tak dużą uwagę zwraca się na prawidłową pozycję podczas stania i siedzenia.
Mniej bólów głowy
Zła postawa ciała może przyczynić się do napięciowego bólu głowy ze względu na zwiększone napięcie mięśni w tylnej części szyi. Często poprawa postawy może spowodować zmniejszenie napięcia mięśni, a w konsekwencji bólu głowy.
Poprawa krążenia i trawienia
Od postawy zależy to, czy krew może łatwo przepływać w ciele, a trawienie wymaga dużej ilości krwi w organizmie. Jeśli ściskasz ważne narządy, krążenie jest słabe i narządy te nie będą odpowiednio dobrze funkcjonować. Zdrowy przepływ krwi wymaga odpowiedniego wyrównania ciała i dobrej postawy, unikania pozycji, które hamują krążenie, takich jak garbienie się lub krzyżowanie nóg.
Źródło: https://www.swedishposture.com/2019/04/24/good-posture-why-is-it-important/